Ekonomi
Giriş Tarihi : 27-10-2021 23:31   Güncelleme : 27-10-2021 23:31

2021 YILI PROJE YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI ERZURUM İLİNDE GERÇEKLEŞTİ

2021 YILI PROJE YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI ERZURUM İLİNDE GERÇEKLEŞTİ

2021 YILI PROJE YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI ERZURUM İLİNDE GERÇEKLEŞTİ

Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi’nin Artvin ve Erzurum İllerinde uygulanan alt projelerin 2021 yılı değerlendirme toplantısı Erzurum Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya Hayvancılık ve Su Ürünleri Araştırmaları Daire Başkanlığı Küçükbaş Hayvancılık Araştırmaları Koordinatörü Dr. Serdar Yağcı başkanlığında, Artvin İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur, Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar, Artvin İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Azam Demirci, Eruzurum İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Emrullah Akpunar ile Proje Teknik Elamanları katıldı.

Toplantının başında Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi hakkında bilgi verilerek tarihsel gelişimi, verilen desteklemeler, verim bilgileri, istihdam ve projenin uygulama aşamasındaki kazanımlar görüşülerek ileri ki dönemlerde ki yapılacak olan faaliyetler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi ana gayesi hayvancılıktan elde edilen gelirin artırılması ve ülke ihtiyaçlarının karşılanması için et üretimi başta olmak üzere, elde edilen ürünlerin miktar ve kalitelerinin iyileştirilmesi ile sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla yerli koyun ve keçi ırklarımızın kapasitelerinin belirlenmesi ve geliştirilmesine yönelik uygulanan bir Araştırma Geliştirme projesidir.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Müdürümüz Dursun Okur “Ülke genelinde uygulanan bu projede Artvin İlinin 2006 yılında proje 34 işletmede ki 6.300 adet Hemşin Koyunu ile dahil edilmiştir. Şu anda İlimizde uygulanan 4 alt projede toplam 145 işletmede 25.200 adet Hemşin Koyunu ile devam etmektedir. Ayrıca Hayvan Genetik Kaynakları Yerinde Koruma projesi kapsamında 5 adet alt proje ilimizde uygulanmakta olup işletme sahiplerine Bakanlığımız tarafından toplamda 18.659.652 TL destekleme ödemesi yapılmıştır. Önümüzdeki yıllarda alt proje sayısının artırılmasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.” dedi.