Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-10-2021 22:30   Güncelleme : 01-10-2021 22:30

2021 YILI SONBAHAR AŞILAMA KAMPANYASI İLİMİZDE BAŞLADI

​             Artvin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Bakanlığımız talimatları doğrultusunda Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Genelgesi kapsamında Ülkemiz ve İlimiz açısından çok büyük ekonomik kayıplara neden olabilecek hatta ölümle sonuçlanabilecek hastalıklardan büyükbaş hayvanlarda görülen hastalıklara karşı yürütülen 2021 yılı Sonbahar Şap, LCD ve Brucella Aşılama ve hayvan kimliklendirme kampanyası 04

2021 YILI SONBAHAR AŞILAMA KAMPANYASI İLİMİZDE BAŞLADI

​             Artvin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Bakanlığımız talimatları doğrultusunda Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Genelgesi kapsamında Ülkemiz ve İlimiz açısından çok büyük ekonomik kayıplara neden olabilecek hatta ölümle sonuçlanabilecek hastalıklardan büyükbaş hayvanlarda görülen hastalıklara karşı yürütülen 2021 yılı Sonbahar Şap, LCD ve Brucella Aşılama ve hayvan kimliklendirme kampanyası 04.10.2021 tarihi itibari ile başlayacaktır.

            Konu ile ilgili açıklama yapan İl Müdürü Dursun Okur “Şap hastalığı hayvancılık sektörü için çok önemli ve ekonomiye zarar veren bir hastalıktır. Hastalığa bütün çift tırnaklı hayvanlar duyarlı olup çok bulaşıcı bir özelliğe sahiptir.  Ağızda,  tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık; direk ekonomik kayıpların oluşturması yanı sıra özellikle genç hayvan ölümleri, süt ve et veriminde düşme, üreme performansında düşme sayılabilir. Ayrıca hastalığın eradikasyonu veya kontrolü de oldukça yüksek maliyetlidir. Bütün bunlara ilave olarak ticarete getirilen kısıtlamalar bu ekonomik kayıpları artırmaktadır. Bu nedenlerden dolayı hastalığın kontrolü ve nihayetinde eradikasyonu önem arz etmektedir. Altı ayda bir yılda iki kez (Sonbahar ve İlkbahar Dönemlerinde) şap aşılaması yapılarak bu hastalığı kontrol altına almaya çalışmaktayız. Aynı zamanda Şap Hastalığının yanı sıra yıl boyu büyükbaş hayvanlarda LCD (Sığır Çiçek Hastalığı) ve Brusella hastalığına karşı aşılama çalışmalarının da devam ettiğini” belirtti.

            Okur “Büyükbaş hayvan kimliklendirme kapsamında ilçede yeni doğmuş tüm buzağılara küpe takılarak kayıt altına alınacağını, işletmelerdeki hayvan sayısının güncellemesi yapılacaktır. Yetiştiricilerimizin bu uygulamalar için, çalışan personelimize yardımcı olması ve katılması kanunlar çerçevesinde zorunlu” olduğunu hatırlattı.

            Aşı kampanyası İlimizde 15.11.2021 tarihine kadar sürecektir.  Köy aşılama tarih listesi.docx