Spor
Giriş Tarihi : 23-09-2021 18:38   Güncelleme : 23-09-2021 18:38

23 – 30 EYLÜL AVRUPA SPOR HAFTASI BAŞLADI

23 – 30 EYLÜL AVRUPA SPOR HAFTASI BAŞLADI 23 – 30 Eylül Avrupa Spor Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında İskebe Şehir Stadı’nda açılış programı düzenlendi

23 – 30 EYLÜL AVRUPA SPOR HAFTASI BAŞLADI

23 – 30 EYLÜL AVRUPA SPOR HAFTASI BAŞLADI
23 – 30 Eylül Avrupa Spor Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında İskebe Şehir Stadı’nda açılış programı düzenlendi.
Avrupa Spor Haftası Açılış Töreni,  Gazi Mustafa Kemal, silah arkadaşları ve tüm Aziz Şehitlerimizin manevi huzurunda saygı duruşu ardından İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.
Açılış Törenine; Artvin Millet Vekili Sayın Erkan Balta, Artvin Vali Yardımcısı Sayın Onur Özaydın, İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Furkan Çakmak, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Fatih Tahtalı, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Serdar Kılınç, İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, İl Ticaret Müdürü Bilal Taş, Artvin Amatör Spor Kulüpleri Federasyon Başkanı Saadettin Dağ, Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları,  sporcu velileri ve vatandaşlarımız katıldı.
Halk Oyunları gösterisinin ardından program; Taekwondo, Cimnastik, Güreş, Boks, Matrak sporcularımızın gösterileriyle devam etti.
Ardından protokol üyeleri, sporcular ve katılımcılar; Basketbol, Geleneksel Okçuluk, ip atlama, şut çekme, Bocce, Masa tenisi Voleybol, Mas güreşi gibi çeşitli spor etkinliklerine katıldılar.
Avrupa Spor Haftası (European Week of Sports) her yıl geleneksel olarak düzenlenen, çok sayıda farklı spor ve bedensel aktiviteleriyle her yaştan ve statüden bireyi bir araya getirerek hareket bilincini arttırmaya yönelik gerçekleştirilen önemli bir proje olarak göze çarpıyor.
  Özellikle son yıllarda ülkemiz genelinde yaptığı önemli faaliyetlerle adından sıkça söz ettiren Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu, geçtiğimiz yıl Avrupa Hareketlilik kapsamında 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği Beraber Yürüyelim etkinliği, Pandemi sürecinde evde kalan vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıran HisApp Mobil Uygulaması ve diğer çalışmaları neticesinde Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Avrupa Spor Komisyonunca ülkemiz adına 2021 Avrupa Spor Haftası koordine yetkisi Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu’na verildi.
  Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen ülkemizin son 18 yılda gerçekleştirdiği tesisleşme atağı neticesinde önemli bir yol kat etmesi, beraberinde Gençlik ve Spor Bakanlığı teşkilatlarımızın da önemli projelere öncülük etmesini sağlandı. Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonunun gerek sahada, gerekse sosyal medya ve her yaştan vatandaşımıza yönelik yaptığı çalışmalar Avrupa Parlamentosunun dikkatini çekmeyi başardı.
Avrupa Spor Haftası etkinlikleri kapsamında, Türkiye’de yaş, cinsiyet ve etnik köken gözetmeksizin 83 milyon ülke nüfusunun tamamının spor ve fiziksel aktivite ile bu projenin bir parçası olması ile birlikte bu proje ile;
Sağlıklı yaşam ve spor yapma alışkanlığı kazandırmak,
Spor kültürünün tabana yayılarak demokratikleşmesini sağlamak,
Digital medyayı etkin kullanarak spor branşlarının bilinirliğini arttırmak,
Spor, fiziksel faaliyetler gibi konular hakkında bilgi ve farkındalığı artırmak,
Bireylerin spor branşlarına daha bilinçli katılımını sağlamak,
Sağlıklı Beslenme bilincinin oluşmasını sağlamak,
Ülkemizin spor, sağlık ve kültür turizmine katkıda bulunulması hedefleniyor.
Herkes İçin Ulusal Spor ve Sağlık Günleri (National Wellness Days for All) sadece bir hafta boyunca değil, bireyleri ve toplumu ömür boyu sürecek fiziksel aktiviteye teşvik edecek ve daha sağlıklı ve daha zinde bir toplum olma yönünde büyük bir fayda sağlayacaktır.