Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-09-2021 12:05   Güncelleme : 15-09-2021 12:05

34. AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI

            Artvin’de 34

34. AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI

            Artvin’de 34.’si düzenlenen Ahilik Haftası, Milli İrade Meydan’ında gerçekleştirilen etkinlikle başladı.Ticaret İl Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Artvin Ticaret ve Sanayi Odasınca, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende bir konuşma yapan Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Ahilik teşkilatının milletimizin yüzyıllardır sahip olduğu birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunun en somut örneklerinden birisi olduğunu söyledi.Vali Doruk, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:“          Saygıdeğer Artvinliler, kıymetli protokol bu yıl 34.si gerçekleşen Ahilik Haftası kutlamalarına hepiniz hoş geldiniz şeref verdiniz. “Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir, Ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir” diyen Ahi Evran-ı Veli, bu anlayış çerçevesinde esnaf teşkilatlanması olan Ahiliği müessesesini kurmuştur. Ahilik, üretim ve alışverişi bir kar sağlama faaliyetinden öte bir maneviyat imtihanı olarak görmüştür.Bugün baktığımızda Ahilik teşkilatının günümüz dünyasında halen tartışılan toplam kalite yönetimi, tüketici hakları, sivilleşme ve kadın hakları gibi konuları ta 12.

Bugün büyük ve güçlü bir devlet olma yolunda ilerlerken medeniyete ışık tutmuş, insan odaklı Ahilik sistemini yaşamak ve yaşatmak için hepimize görev düşmektedir. Milletimizin ve insanlığın karşı karşıya kaldığı günümüz meseleleri için başlıca çözüm yollarından biri olan Ahilik değerlerinin; ülkemiz ve dünyada daha fazla tanınmasını sağlamak için daha fazla gayret göstermemiz gerekmektedir.Ahilik özüne, eşrefi mahlûkat olan insanı yerleştirerek “ Hakka hizmet, halka hizmet” anlayışıyla hem dünyevi hem de uhrevi bir sistem kurmuştur. Ahiler oluşturdukları sosyal dayanışma, sosyal güvenlik sistemiyle adeta kimsesizlerin kimsesi olmuşlardır. Bugün ülkemizin her ilinde bulunan esnaf odaları, meslek odaları, sanayi ticaret odaları da ilhamını Ahi Evran kültüründen almıştır. Bu vesileyle başta kendisi olmak üzere ahirete irtihal etmiş tüm ahilere, esnaf sanatkârlarımıza Mevla’mdan rahmet Meslek hayatına devam eden tüm esnaf, sanatkâr ve tacirlerimize bol bereketli ve helalinden kazançlar diliyorum.” Diye konuştu.
            Protokol konuşmalarının ardından Vali Doruk ve protokol üyelerince, yılın ahisi Sabit AKGÜL, yılın kalfası Esra ATAN ve yılın çırağı Emre COŞKUN’a ödül ve plaket takdim edildi.Etkinliğin sonunda, Vali Doruk ile protokol üyeleri vatandaşlara pilav ikram etti.Programa, Artvin Valisi Yılmaz DORUK,  Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Av.Dr. Aydın TÜFEKÇİOĞLU,  Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Hakkı SEYHAN, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin KURT,   il protokolü, esnaf ve vatandaşlar katıldı.
            Tören bitiminde Artvin Ticaret İl Müdürü Bilal TAŞ başkanlığında Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin KURT, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Hakkı SEYHAN ve beraberindeki ilçe oda başkanları Artvin Valisi Yılmaz DORUK’u makamında ziyaret etti ardından Artvin Belediye Başkanı Demirhan ELÇİN’i makamında ziyaret ederek esnafımızın dilek ve temennilerini dile getirdiler..