Eğitim
Giriş Tarihi : 20-03-2021 17:36   Güncelleme : 20-03-2021 17:36

AÇÜ: 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Paneli Düzenlendi

Artvin Çoruh Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma gününde anlamlı bir panel düzenlendi

AÇÜ: 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Paneli Düzenlendi

Artvin Çoruh Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma gününde anlamlı bir panel düzenlendi.

Üniversitemiz Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Millî İrade Salonu’nda

yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında düzenlenen panele Artvin Vali Yardımcısı Aydın Göçer, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Garnizon Komutanı Piyade Albay Şükrü Şenduran, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Çiçek ve il protokolünden davetliler ile Üniversitemiz personeli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan panelin açılış konuşmasını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin gerçekleştirdi.

Çanakkale Zaferi’nin Dünya tarihinde bir dönüm noktasını teşkil ettiğini ve uluslararası güç dengelerini değiştirdiğini bildiren Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Türk ve dünya tarihinin akışına derin etkiler bırakan bu zaferin Türk milletinin yiğitlik ve kahramanlık destanı olduğuna dikkat çekti.

Konuşmasında Âkif’in Çanakkale Savaşları’nı resmeden bir kıtasına yer veren Prof.

Bilgin, Çanakkale Savaşı’nın İtilaf Devletleri tarafından İstanbul’un alınarak Türklerin Anadolu’dan atılması düşüncesiyle başlatıldığını söyledi. Çanakkale’de dünyanın en güçlü devletleri olan İngiltere ve Fransa’nın yanında pek çok devletin askerleriyle savaşıldığını ve bu orduların bozguna uğratıldığını belirten Prof. Dr. Bilgin, “Çanakkale, 1683 Viyana bozgunundan beri pek çok savaş ve toprak kaybeden Türk milletinin düşmanı en kilit noktada durdurduğu yerdir.” dedi.

Çanakkale Savaşının denizaşırı sömürge imparatorlukları kurarak güçlü ordu ve donanmalara sahip devletlerin mağlup olabileceğini tüm dünyaya gösteren tarihi bir belge niteliğini taşıdığını söyleyen Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Çanakkale Zaferi’nin “Millî Mücadele” için temel motivasyon kaynağı olmasının yanı sıra Mustafa Kemal Paşa’nın doğuşunu da simgelediğini ifade etti. Aynı zamanda Çanakkale Savaşı, asırlarca esaret altında yaşamış milletler için de istiklal umutlarını yeşertmiştir.” ifadelerini kullandı

Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin’in konuşmasının akabinde panel oturumuna geçildi.

Dr. Nuri Yavuz, Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Kerem Coşkun ve Dr. Öğr. Üyesi Cihan Kara’nın konuşmacı olarak katıldığı panel; Prof. Dr. Nuri Yavuz’un konuşması ile başladı.

Prof. Dr. Nuri Yavuz, konuşmasında: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temeli Çanakkale’de atılmıştır. Bu millet Atatürk gibi bir liderin öne çıkmasına vesile olmuş, benliğini kazanmış ve bu yeniden doğuşla da Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ışıklarını saçmıştır. Çanakkale ruhu, millî mücadele ruhunun başlangıcı olmuştur.” ifadelerine yer verdi. Metrekareye altı bin merminin düştüğü Çanakkale Savaşı genelinde kahramanlık ve vatanseverlik gibi kavramları değerlendiren Prof. Dr. Nuri Yavuz, 57. Alay’ın kahramanlığını ve savaşta gösterdiği fedakârlığı betimleyen bilgilendirmelerde bulundu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Zaferi ve milletin gösterdiği kahramanlığı özetleyen sözlerinden alıntılar yapan Prof. Dr. Nuri Yavuz, “Tarihi bilmeden bugünü anlamak ve geleceği hazırlamak mümkün değildir. Çanakkale Zaferi çocuklarımıza yani geleceğimize anlatılmalı, zaferin kapılarını açan maneviyat ve vatan millet sevdası yaşatılmalıdır” diye konuştu.

Panelde Dr.

Üyesi Cihan Kara ise Çanakkale Savaşı’nın tarihî temelleri ile Gelibolu ve Çanakkale Boğazı’nın jeopolitik önemi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Çanakkale Savaşı’nda Batılı devletlerin işgalci tutumunun 13. yüzyıldan bu yana Anadolu’daki Türk hâkimiyetini kırmak ve Türkleri Anadolu’dan sürmek için süregelen Haçlı zihniyetini taşıdığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Kara, Çanakkale Savaşı’nın Batılı sömürgeci devletlerin siyasi ve ekonomik emellerini gerçekleştirmek üzere Osmanlı Devleti’ne karşı başlattığı bir taarruz olduğunu ifade etti. Ayrıca Kara,  “

Zayiat ne olursa olsun Türk milleti ve onun tecessüm etmiş binlerce yıllık disipline ve kurum kültürüne sahip Türk Ordusu; Çanakkale ve Gelibolu’ya vatanı, özgürlüğü, namusu, dini ve tüm değerlerini korumak için gitti. Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli diyerek can aldı ve can verdi.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmasında 20. yüzyılda çöküş dönemine giren Osmanlı Devleti’nin Batılı devletlerle ve kuzey komşularından Rusya ile olan siyaseti, Balkanlarda cereyan eden milliyetçilik akımı, dönemin siyasi ve askeri gelişmeleri hakkında notlar düşen Dr.

Üyesi Kara; Genelkurmay Başkanlığı arşivlerinden derlenen Çanakkale Savaşları’na ait istatistiki verileri de aktardı.

Panelin bir diğer konuşmacısı Doç. Dr. Kerem Coşkun ise “Çanakkale’nin Dâhisi” temalı sunumunda Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri ve stratejik zekâsı ile ileri görüşlülüğüne dikkat çekti. Sunumuna “Çanakkale Zaferi Türk milletini yok olmaktan kurtarmış, aynı zamanda Cumhuriyetimizin Banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü tarih sahnesine çıkartmıştır.” ifadeleriyle başlayan Doç. Dr. Kerem Coşkun, Çanakkale Savaşı’nda Mustafa Kemal’in üstlendiği sorumluluğun ve aldığı kritik kararların savaşın seyrini değiştirdiğini bildirdi.

“Çanakkale Savaşı, Türk milletini yok oluştan kurtarmıştır.” diyen Doç. Dr. Coşkun, “Çanakkale Savaşlarında Atatürk büyük resmi görüp bütünün bir parçası olduğunu fark etmiştir. Atatürk, Conkbayırı tepelerinden Arıburnu’nun düşmanın karaya çıkış yeri olduğunu ve Osmanlı ordusunun savunma hattının temel noktası olması gerektiğini görmüştü. Her ne pahasına olursa olsun burayı tutmak zorunda olduğuna da o anda karar vermişti.

Bu anlayışı “Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır” sözüyle İstiklal Harbi’nde de görürüz.” ifadelerini kullandı.

Panel protokol mensupları tarafından konuşmacı akademisyenlere plaket verilmesi ve ardından çekilen hatıra fotoğrafı ile panel sona erdi.

.