Eğitim
Giriş Tarihi : 18-09-2021 07:05   Güncelleme : 18-09-2021 07:05

AÇÜ: “Kadim Geleneklerimizden Ahilik Kültürü ve Günümüze Yansımaları” Konferansı Gerçekleştirildi

34

AÇÜ: “Kadim Geleneklerimizden Ahilik Kültürü ve Günümüze Yansımaları” Konferansı Gerçekleştirildi

34. Ahilik Haftası Kutlamaları çerçevesinde Üniversitemizde “Kadim Geleneklerimizden Ahilik Kültürü ve Günümüze Yansımaları” temalı konferans gerçekleştirildi.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Samettin Başol’un konuşmacı olarak yer aldığı konferansta Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Emre Büyükyurt, Belediye Başkan Yardımcısı Cüneyt Öztürk, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, İl Ticaret Müdürü Bilal Taş, İl Müftüsü Hasan Güneş, İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur, Üniversitemiz Genel Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Ardıç ile protokolden davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Ahilik Kültürü ve Günümüze Yansımaları

Dr. Öğr. Üyesi Samettin Başol, konferansta tarihsel süreçte Ahilik kavramı ve Ahilik geleneğinin doğuşu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Özellikle Anadolu Selçuklu Devleti ve Anadolu’da hüküm süren Türk beylikleri dönemlerinde Ahilik teşkilatının önemine dikkat çeken Başol, “Ahilik teşkilatları ve bu teşkilatlarda eğitim”, “Ahilik sisteminde eğitimin farklı yönleri” gibi temalarda bilgilendirmelere yer verdi.

Ahlak, meslek ve gelenek kavramlarının Ahilik sisteminin temel yapı taşları olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Başol, Ahilik kültürünün ticari ve mesleki esasların belirlenmesi gibi ekonomik misyonuna ek olarak sosyal, eğitimsel ve dini çerçevede belirli alanlarda vazifeler yürüttüğüne vurgu yaptı. Ahilik’in “Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir” düsturu doğrultusunda geliştiğini ifade eden Başol, mesleki eğitimde Ahilik kültürünün günümüze yansıyan geleneksel perspektifi doğrultusunda birçok meslek erbabının da topluma kazandırıldığını sözlerine ekledi.

Konferansın ardından Artvin Valisi Yılmaz Doruk tarafından davetli konuşmacı Dr. Öğr. Üyesi Samettin Başol’a plaket takdim edildi.