Eğitim
Giriş Tarihi : 23-06-2021 00:46   Güncelleme : 23-06-2021 00:46

AÇÜ: Uluslararası Covid-19 Sürecinde Eğitimde Yeni Normlar Kongresi-II Başladı

İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Artvin Çoruh Üniversitesi iş birliği ile “Covid-19 Sürecinde Eğitime Bakış” ana teması ile düzenlenen Uluslararası Covid-19 Sürecinde Eğitimde Yeni Normlar Kongresi-II başladı

AÇÜ: Uluslararası Covid-19 Sürecinde Eğitimde Yeni Normlar Kongresi-II Başladı

İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Artvin Çoruh Üniversitesi iş birliği ile “Covid-19 Sürecinde Eğitime Bakış” ana teması ile düzenlenen Uluslararası Covid-19 Sürecinde Eğitimde Yeni Normlar Kongresi-II başladı.

21 Haziran 2021 Pazartesi günü İl Millî Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen basın açıklaması ve ardından protokol konuşmaları ile başlayan kongrenin ilk gününde iki oturumda sunumlar gerçekleştirildi.

Kongre hakkında değerlendirmelere yer veren Artvin Valisi Yılmaz Doruk, “Düzenlenen bu anlamlı organizasyonun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Malumunuz dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisine esasen en çok maruz kalan ülkelerden birisi olduk. Ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde oluşan hızlı karar mekanizması sayesinde virüsle mücadeleye yönelik başarılı bir süreç yönetimi yaşadık. Tüm dünyaca tecrübe edilen pandemi dönemi eğitim alanında değişen öncelikleri ve önem kazanan yeni olguları da beraberinde getirdi. Sürecin ilk aşamalarında güçlü eğitim camiamızın hızlı bir şekilde gerekli çalışmaları yaparak uygulamaya koyması alanda yaşanacak önemli sıkıntılarında önüne geçmiş oldu.

Geldiğimiz bu yeni süreçte eğitim ve öğretim faaliyetlerinin en etkin şekilde devam etmesi bu tür çalışmaların istikrarlı bir şekilde yürütülmesine bağlıdır. Bu kongreyi bu bağlamda önemli görüyor, ilk kongrede elde edilen kazanımlara yenilerini ekleyerek  pandemi döneminde eğitim sürecine ilişkin tecrübeleri  daha da pekiştireceğine inanıyorum.” dedi.

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Kibar da konuşmasında, “COVID-19 salgınının eğitim üzerindeki etkisini dikkate alarak, “Covid-19-Eğitimde Yeni Normlar-II” başlıklı kongremiz ile Koronavirüs (Covid-19) salgınının eğitimi nasıl etkilediği, dijital eğitim sürecine eğitimcilerin nasıl katkı sağlayabileceği ve benzeri sorulara cevap aranacaktır.” dedi.

Covid-19 pandemi sürecinde Üniversitemizde yapılan düzenlemeleri de özetleyen Prof. Dr. Kibar, “Artvin Çoruh Üniversite Rektörlüğü olarak bizler de süreci yakından takip ettik. Olası senaryolar üzerinde çalışmaya ve nasıl önlemler alabileceğimizi planladık. Devletimizin yürüttüğü ulusal sağlık politikalarıyla eşgüdümlü çalışmaları derhal başlattık.

Tıbbi Aromatik Bitkiler Laboratuvarımızda başta dezenfektan üretimi olmak üzere sağlık ve hijyene yönelik çalışmalarımızı hızlandırdık. Dönüşümlü ve uzaktan çalışma uygulamasına geçtik. Üniversitemizdeki kamusal alanları düzenli ve özel olarak dezenfekte etmeye başladık” diye konuştu.

İl Millî Eğitim Müdürü Fahri Acar ise 2019 yılında dünyada insanların sağlığını tehdit ederek, salgın haline gelen, Covid-19 virüsü yaklaşık bir buçuk yıldır devam etmekte ve toplumsal yaşam biçiminde önemli değişiklikler meydana getirdiğini ifade etti. İl Müdürü Fahri Acar kongre hakkında şu değerlendirmelerde bulundu: “Ülkemiz, Covid-19 salgın sürecinde alternatif çözümler üreterek eğitim faaliyetlerinin istikrarını sağlamış, eğitim sistemimizde yapılmış olan teknolojik altyapı yatırımları ve sürece kolaylıkla adapte olarak Covid-19 salgın sürecinde eğitim uygulamalarını başarılı bir şekilde yürütmüştür. Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ilimizin güzide üniversitesi Artvin Çoruh Üniversitesi ile işbirliği içerisinde Covid-19 salgın sürecinin tecrübesi ve toplum yaşamında meydana getirdiği değişikliklerin eğitim uygulamalarını nasıl etkileyeceğini, eğitim sistemimizi nasıl değişmeler ve gelişmeler beklediğini tartışmak için geniş bir eğitim platformu olan bu kongreyi hazırladık.

Kongremizin çıktılarının önümüzdeki yıllarda yaşanacak yeni gelişmelere öncülük etmesi ve ülkemizin geleceği sevgili çocuklarımızın gelişimine katkı sunacak uygulamaların çoğalmasına vesile olmasını ümit ediyoruz.”

Protokol konuşmalarının ardından Kongre, OECD Eğitim Direktörü Andreas Schleischer’in “New Forms in Education in the International Covid-19 Process”,  Prof. Dr. Belma Tuğrul’un  (İstanbul Aydın Üniversitesi) “Çocuğun Olduğu Her Yerdeyiz”, Dr. Betty Liebovich’in  (Londra Üniversitesi) “Young Children and the Pandemic in England: Stating a Case for the Essential Needfor Outdoor Play”,  Prof. Dr. Uğur Batı’nın (Nişantaşı Üniversitesi) “Beyin Temelli Öğrenme”, Doç. Dr. Soner Yıldırım’ın (Kosova Prizen Üniversitesi) “Pandemi Süresinde Kosova’da Okulların Kapatılması ve Uzaktan Eğitim Organizasyonunun Değerlendirilmesi” konulu konuşmaları ve gün içerisinde yapılan bildiri sunumlar ile devam etti.

.