Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-11-2021 10:00   Güncelleme : 23-11-2021 10:00

GEBE VE DİŞİ HAYVANLARIMIZI KESİME GÖTÜRMEYELİM

GEBE VE DİŞİ HAYVANLARIMIZI KESİME GÖTÜRMEYELİM

GEBE VE DİŞİ HAYVANLARIMIZI KESİME GÖTÜRMEYELİM

​Gebe ve dişi hayvanların kesilmemesi yönünde Artvin İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur’un yapmış olduğu açıklamada; “Ülkemiz hayvancılığının sürdürülebilir hale getirilmesi,  hayvan varlığının korunması ve artırılması aynı zamanda hayvansal ürün ihtiyacımızın milli kaynaklardan karşılanması ülkemizin öncelikli hedeflerinden birisidir. Hayvansal ürün ihtiyacının milli kaynaklardan karşılanmasının en önemli faktörlerinden biri de hayvan sayısının istenilen seviyeye ulaşmasıdır. Bu amaçla Bakanlığımız destek sistemleri hayata geçirmiştir. Hayvan sayısının artırılmasını temin etmek için gebe veya damızlık değeri taşıyan dişi hayvanların kesilmesinin önlenmesi zaruret arz etmektedir.

Damızlık değeri olan dişi bir hayvanın kesilmesi yaklaşık 4-5 tane hayvanın hayatının sona ermesi demek. Dişi hayvan damızlık niteliğini kaybetmişse, konusunda uzman veteriner hekimler tarafından “Dişi Hayvan Kesim Raporu” ile belgelendirildiği takdirde kesime izin verilmektedir. Raporsuz kesim yapanlara da yasal işlemler uygulanılmaktadır.

Bu konularda başta yetiştiricilerimiz ve serbest veteriner hekimlerimizin gerekli hassasiyetin gösterilmesinin önemine” değinildi.