Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-07-2021 16:55   Güncelleme : 02-07-2021 16:55

İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE ARICILIK VE SÜRÜ YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSU DÜZENLENİYOR

​Artvin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi iş birliğinde Arıcılık konulu eğitim düzenleniyor

İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE ARICILIK VE SÜRÜ YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSU DÜZENLENİYOR

​Artvin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi iş birliğinde Arıcılık konulu eğitim düzenleniyor.

Artvin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi ortaklaşa düzenlediği arıcılık kursu sürüyor. Arıcılık kursuna İŞKUR üzerinden başvuru yapan engelliler ile eski hükümlülerin kendi işini kurmaları, engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve işyerine uyumlarının sağlanması için açılan Arıcılık kursunda başarı sağlayan kursiyerlere sertifika verilecektir.

Kurs süresince eğitimciler tarafından kursiyerlere; Arı bireyleri, arı ürünleri, ilkbahar bakımı, sonbahar bakımı, kışlatma, arı ırkları, hastalık ve zararlılar, Dünyada ve Türkiye’de arıcılık, bal üretimi, hasadı ve oğul gibi konularda teorik bilgiler veriliyor.

Artvin İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur yapmış olduğu açıklamada, “Artvin bitki çeşitliliği bakımından 2 bin 727 çeşit bitki ile Türkiye’de ilk sırada. Bu kadar bitki çeşitliliğinin olduğu bir ilde Artvin’in balının dünyanın en iyi ballarından biridir. Kafkas Arı ırkının koruma altına alındığı ilimizde “Gezginci Arıcılık” hâkimdir. İlimiz toprakları parsel büyüklüğü açısından kısıtlı imkânlara sahip olmasının yanında sıfır rakımından başlayıp 3 bin 564 metre rakıma kadar temiz su kaynakları ile arıcılık için son derece elverişlidir. 2002 yılında Artvin ve Ardahan ilinin tamamının Kafkas Arı Irkı Gen Merkezi, Camili bölgesi ile Posof ilçesi izole bölge olarak ilan edildiğini belirterek, ” İlimize Ardahan hariç dışarıdan arı girişi yasaktır. İzole Bölge olarak ilan edilen Borçka ilçesi Camili ( macahel) bölgesi ile Ardahan Posof ilçesine ise il içerisinden de arı girişi yasaklanmıştır. ”  sözlerine devam eden Okur “İlimizin coğrafi yapısı: ilimizin sıfır rakımından başlayıp 3 bin 564 rakıma varan coğrafyası ile arıcılık uygun olması. İklim Yapısı: hemen hemen 4 mevsimin bir arada yaşanıyor olması ve Karadeniz iklimi ile Karasal İklim arasında geçiş iklimine sahip olması. Floradaki çeşitlilik: 2 bin 727 civarındaki bitki çeşitliliği, zirai ilaç ve kimyasal gübre kullanımının yok denecek kadar az olması. Sanayinin olmaması ve kirlenmemiş doğa yapısı, bol su ve temiz su kaynakları ile arıcılık için son derece elverişlidir.”

Aynı zamanda Sürü Yöneticisi Kursuda İl Müdürlüğümüz, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi ortaklaşması ile düzenlendiğini belirten Okur ” Her iki kursumuzda 14’şer olmak üzere toplamda 28 kursiyerimiz bulunmakta, kurs sonucunda yapılacak olan sınavda başarılı olan kursiyerlerimize sertifika verileceğini” belirten Okur “bunun sayesinde İŞKUR’un engelliler ile eski hükümlülerin kendi işini kurmaları, engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve işyerine uyumlarının sağlanması için verilecek olan 65.000 TL destek paketinden yararlanacağını” söyledi.