Ekonomi
Giriş Tarihi : 22-11-2021 13:53   Güncelleme : 22-11-2021 13:53

İLİMİZDEKİ MEZBAHANELER DENETLENDİ

İLİMİZDEKİ MEZBAHANELER DENETLENDİ

İLİMİZDEKİ MEZBAHANELER DENETLENDİ

​Artvin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerince devam eden denetimler kapsamında halkın güvenli gıdaya erişimini güvence altına almak ve halk sağlığını korumak için il genelinde mezbahalar denetlenerek hijyen koşulları titizlikle incelendi.

Artvin genelinde bulunan ve Bakanlığımız tarafından onay belgesi verilmiş olan mezbahaların; sağlıklı ve kalite et üretimi için denetimleri aralıksız devam ediyor.

Halkın sağlıklı ve kaliteli et ihtiyacının karşılanması, güvenli gıdaya erişiminin güvence altına alınması için mezbahalarda yapılan denetimlerde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tüm detayları titizlikle inceledi. Mezbahalarda görevli resmi veteriner hekimler ve mezbaha sorumlusu veteriner hekimler ile birlikte gerçekleştirilen denetimlerde mezbahaların teknik ve hijyenik koşulları, kasaplık hayvanların mezbahaya geliş evrakları, işletme padokları, kesim salonu, sakatat bölümleri, soğuk depolarda incelemeler yapılıp işletmede tutulması gereken evraklar incelendi.

Mezbahalarda denetim çalışmalarına ek olarak mezbaha sorumlularına genel hijyen, özel hijyen gereklilikleri, ekipman ile ilgili hususlar personel hijyeni konularında bilgilendirme yapıldı. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde gıda işletmelerinde alınması gereken corona virüs tedbirleri personellere hatırlatıldı.