Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-10-2021 13:51   Güncelleme : 20-10-2021 13:51

MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN JANDARMA İLE ORTAK YOL KONTROLÜ

MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN JANDARMA İLE ORTAK YOL KONTROLÜ

MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN JANDARMA İLE ORTAK YOL KONTROLÜ

​Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi kapsamında;  Belgesiz ve Kaçak Hayvan ve hayvansal ürün Hareketlerini engellemek amacıyla başta sınır İlçelerimiz olmak üzere Jandarma ile ortak yol kontrollerimiz devam etmektedir.

Hayvan Hastalıkları ile Mücadele çalışmalarının başarıya ulaşabilmesi için öncelikle hayvan hareketlerinin belli kurallar içerisinde yürütülmesi gerekmektedir. Bir işletmede bir hayvanda görülen bulaşıcı bir hastalık, çok kısa bir süre içerisinde işletmedeki tüm hayvanları, sonrasında tüm köyü, oradan tüm ilçe hatta il geneline yayılabilmektedir. Kontrolsüz hayvan hareketleri ile de bu hastalık diğer illerdeki hayvanları da kontamine edebilmektedir. Bu önüne geçilmesi için her yıl düzenli olarak yetiştiricilerimize yönelik bilgilendirme toplantıları yapılarak konunun önemini anlatan broşür, liflet gibi basılı materyal dağıtımı yapılmaktadır

Ayrıca, İlimizin Ardahan İli ile birlikte Kafkas Arısı Gen Merkezi konumunda olması ve Bakanlığımız tarafından başka İllerden arı girişine yasaklanması ile dışardan gelecek olan kaçak arı hareketlerinde önüne geçilmesi sağlanmaktadır.  Aynı zamanda yayla dönüşü olması nedeni ile yapılan yol denetimleri ile belgesiz hayvan hareketlerinin kontrol sağlanmış olmaktadır. İl içi nakillerde küçükbaş hayvanların iki kulağında küpe bulunması ve küpe numaraları, hayvan sahibi bilgilerinin ve imzasının bulunduğu Nakil Belgesi bulunması, İller arası nakillerde ise küçükbaş hayvanlar için düzenlenen Veteriner Sağlık Raporunun bulunması gerekmektedir. Büyükbaş hayvanların il içi nakillerinde hayvanın iki kulağında küpe olması ve pasaportlarının bulunması, İller arası nakillerde ise büyükbaş hayvanlar için düzenlenen Veteriner Sağlık Raporunun bulundurulması zorunludur.