Artvin Haber
HV
06 HAZİRAN Salı 16:32

Rektör Alişarlı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Büyükdede ile sanayi toplantısına katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin teşrifleriyle, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu paydaş kurumların yönetici ve temsilcilerinin, sanayici ve iş insanlarıyla bir araya gelerek, Bolu’daki sanayi çalışmaları ve hedefler konusunda görüş alışverişi yaptığı önemli bir toplantı gerçekleştirildi.

EĞİTİM
Giriş Tarihi : 29-11-2022 21:48   Güncelleme : 29-11-2022 21:48
Rektör Alişarlı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Büyükdede ile sanayi toplantısına katıldı

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya; Bolu Vali Yardımcısı Abdullah Abid Öztoprak, Bolu Milletvekili Arzu Aydın, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, BTSO Başkanı Türker Ateş ve Meclis Başkanı Aydoğan Tekin, ilçe belediye başkanları, akademisyenler, ilimizde faaliyet gösteren Organize Sanayi Bölgelerinin yöneticileri ile sanayici ve iş insanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan BTSO Başkanı Türker Ateş, Bolu’daki sanayi faaliyetleri ve sanayinin durumu hakkında Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve katılımcılara bilgi vererek, bölge sanayisinin daha da gelişmesi için gerekli taleplerini sıraladı. Arçelik Islah Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulabilmesi için yapılması gerekenleri anlatan Ateş, özetle “Bolu’da mevcut Organize Sanayi Bölgesi de dolmuş vaziyette. Hemen yanındaki alanda kamu arazisi var. O bölgede büyüme imkânımız var. Bolu’nun sanayi alanında büyümesi noktasında bu bölgenin acilen yapılması lazım. Islah Organize Sanayi Bölgelerinin bir an önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz.” dedi.

“3. Bölge Olan İlçelerimizde Cazibe Merkezleri Oluşmaya Başladı.”

İl ve ilçe bazında teşviklere olumlu baktıklarını vurgulayan Ateş, özetle “Gerede hariç ilçelerimizin tamamı 3. Bölge oldu. Dolayısıyla bu bölgelerde cazibe merkezleri oluşmaya başladı. Yeniçağa’da da Organize Sanayi Bölgesi kurulması çalışmaları var. Belediye Başkanımızla da görüşmelerimiz oldu. İstimlâk bedellerinde sadece mahkemeye giden dosyalarda, mahkeme harçlarının yatırılması ve diğer giderler için bütçe oluşturulması gerekiyor. Bu konuda da yardım istiyoruz.” diye konuştu.

Sanayi sektöründe en önemli konunun enflasyon muhasebesi olduğuna dikkati çeken Ateş, “Bu gerçekten ciddi bir tehdit. Sanayicilerimizin ve iş dünyasının en büyük tehdidi enflasyon muhasebesine geçilmemesi. Bunda da vakit kaybetmeden bir an önce enflasyon muhasebesine geçersek, çok büyük problemlerden kurtulmuş oluruz.” dedi.

Rektör Alişarlı: “Göreve Geldiğimizden Bu Yana Öğrencilerimize ve Sanayicilere Yönelik Birçok Faaliyet Gerçekleştirdik.”

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ise yaptığı konuşmada, öğrenci yetiştirme ve akademik faaliyetler üretmenin yanı sıra topluma katkı sunma görevinin de üniversitelerin asli vazifeleri arasında yer aldığını belirterek, özetle “Bu noktada biz de durmadan gayretle çalışma içerisinde bulunmaktayız. Göreve geldiğimizden bu yana kamu toplum ve kurumlar nezdinde, bu algıya yönelik anketler yaptık ve genel durumları tespit ettik. Sanayicilerimizle ve firmalarımızla kısmi görüşmelerimiz oldu. Hem TEKNOFEST’e katılacak öğrencilerimizin yapacağı faaliyetlere destek noktasında hem de siz değerli sanayicilerin ihtiyaçlarının belirlenmesi noktasında görüş alışverişinde bulunmak üzere bir araya geldik. Yine Batı Karadeniz Kariyer Fuarı’nı düzenledik. Bu fuar sayesinde, bölgedeki tüm firmaları, resmi kurumlarla birlikte bir araya getirdik. 35 bin öğrencimiz bu fuarı ziyaret etti. Böylelikle hem öğrenci-sanayici hem de sanayici, sanayici ile karşılıklı görüşme fırsatı buldu. Fuarın çıktılarından Üniversitemiz ve aynı zamanda fuara katılan sanayiciler ve öğrenciler oldukça memnun kaldılar. Bu 35 bin öğrencinin tamamı kendi öğrencilerimiz değildi. Paydaş 16 üniversite ile diğer üniversitelerden de yoğun bir katılım olmuştu. Bütün bunlar, bu tür kariyer fuarlarının hem sanayici hem de öğrenciler tarafından özlemle beklendiğinin göstergesi oldu.” ifadelerini kullandı.

“Bu Tür Organizasyonların İllerde Düzenli Bir Şekilde Yapılması Faydalı Olacaktır.”

Bu tür organizasyonların sadece Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin desteğiyle değil, bölge ticaret odaları ve kurumlarının da desteği ile illerde düzenli bir şekilde yapılmasının faydalı olacağını vurgulayan Rektör Alişarlı, İstanbul, Ankara, Bursa gibi yakın illerde yaşayan 30 milyon insana komşuluk yapan Bolu’da, bu tür ulusal ve uluslararası büyük organizasyonlar ve sanayi çalışmaları için kongre merkezi ve otel gibi ihtiyaçlar olduğunu sıraladı.

“Bolu Teknik Bilimler MYO’daki Eğitim Modeli YÖK’ten Eğitim Desteği Aldı.”

Bolu Organize Sanayi Bölgesi’nde Bolu Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu kurduklarını anlatan Rektör Alişarlı, özetle “Bolu Meslek Yüksekokulu’nu ikiye bölüp teknik bilimleri diğer tarafa aldık. Böylece YÖK’ten bir eğitim desteği de aldık. Aynı zamanda öğrencilerimiz bir dönemlerini artık, tezgahın başında sanayiciyle birlikte geçirip mesleklerini daha iyi öğreniyorlar. Yani öğrencilerimize iş yerinde eğitim imkânı sunuyoruz. Bunun hem öğrenciye hem de sanayiciye faydası oluyor. Sadece ön lisans programlarında değil lisans programlarında da özellikle Mühendislik Fakültemizin bazı bölümlerinde bunu uygulamaya koyduk.” diye konuştu.

Üniversitemiz hakkında bilgi veren Rektör Alişarlı, özetle “Üniversitemizde 16 fakültemiz var ve 1500’ün üzerinde akademisyen görev yapıyor. 20 uygulama ve araştırma merkezimiz var. Bunların 3’ü merkezi laboratuvar niteliğinde, donanımlı ve birçok alanda Bolu’ya hizmet veriyorlar.” dedi.

“Bolu’ya Üniversitemiz Öncülüğünde Deprem Analiz Laboratuvarı Kurulmalı.”

Konuşmasında geçen hafta Düzce’de meydana gelen depreme de değinen Rektör Alişarlı, özetle “Allah bir daha yaşatmasın ama fay hattı üzerinde yaşıyoruz ve depremleri yaşamaya da alışık olmamız gerekiyor. Sayın Başkanımla yine görüşmüştük. Üniversitemizde İnşaat Mühendisliği Bölümünü açtık ve iki dönemdir öğrenci alıyoruz. Yaşanan bu olaylar, deprem analiz laboratuvarının bu bölge için şart olduğunu gösteriyor. Eğer destek verirlerse bu laboratuvarın kurulmasını büyük bir memnuniyetle karşılarız. Bu aynı zamanda öğrencilerimizin eğitimine de destek olur. Kaldı ki Bolumuz birkaç büyük deprem geçirdi. Binaların birçoğu güçlendirildi ama depreme dayanıklılık testlerinin yapılması gerekiyor. Bu noktada bölgemizde böyle bir laboratuvarın kurulmasına üniversite olarak öncülük edeceğimizi ifade etmek isterim.” şeklinde konuştu.

“Üniversite Olarak Tüm Akademik Birikimimizle ve Yaptığımız Çalışmalarla Türkiye’nin Yeni Yüzyılına Hazır Olduğumuzu Vurgulamak İsterim.”

TEKNOKENT’in büyütülerek Bolu Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınması gerektiğine vurgu yapan Rektör Alişarlı, özetle “Patent başvurularımız var. Toplamda 110 adet patent danışmanlığımız var. 26 patent var; Üniversitemizin 3’ü uluslararası, 4’ü ulusal olmak üzere 7 adet kabul edilmiş patenti mevcut. Yine son 5 yıl içerisinde 51 milyonu geçen bütçeyle 450 proje yürüttük. Bu oldukça büyük bir sayı. Projelerin çıktıları, kısmen sanayiye yönelik kısmen de akademik personelimizin atama-yükselme şartlarına yönelik. Bunun haricinde üniversitemizin tanınırlılığını da oldukça geniş bir şekilde yaygınlaştırmış oluyoruz. Bunu da özellikle vurgulamak isterim. Hasılı biz üniversite olarak tüm akademik birikimimizle ve yaptığımız çalışmalarla Türkiye’nin Yeni Yüzyılına hazır olduğumuzu, birlikte çalışmak için burada olduğumuzu vurgulamak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Büyükdede: “Düzce Depreminden Etkilenen Bolumuza Geçmiş Olsun Diliyorum.”

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise, “Uzunca bir süredir açılışlar, sanayi ve teknoloji iş birliği kurulları, sanayi buluşmaları gibi çeşitli vesilelerle illerimizi ziyaret ediyoruz. Öncelikle Düzce depreminden Bolumuz da etkilendi. Bütün Bolululara ve Bolu’da yaşayan vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum.” diyerek sözlerine başladı.

“Bakanlık Olarak Çözüm Üretmede Sizlerin Desteği Olmadan Başarıya Ulaşılmasının Mümkün Olmadığını Biliyoruz.”

Bu tür toplantıların, il bazında bazı sorunları yerinde görme imkânı sağladığını kaydeden Büyükdede, özetle “Bu sorunların çözümüne yönelik Bakanlık olarak çeşitli araçlar geliştiriyor olsak da, yerelde sizlerin desteği ve sahiplenmesi olmadan başarının mümkün olamadığını biliyoruz. Biraz da bundan dolayı ki, il müdürlerimizin sanayi sorunlarını yakından takip etmelerini, sorunların merkeze aktarılmasına aracılık etmelerini, merkezde yürütülen çalışmalardan sizleri haberdar etmelerini istiyoruz. Ankara’dan baktığımızda Bolu’da ilk olarak gölleri, eşsiz doğal güzellikleri ve Mengen’in ülke gastronomisine katkı sunan lezzet ustalarını görüyoruz. Bununla birlikte Bolu’nun; Ankara ve İstanbul gibi gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 40’ını temsil eden iki büyük şehir arasında, Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerini birbirine bağlayan önemli bir kavşakta olduğunu görüyoruz. Ankara ve İstanbul’u birbirine bağlayan E-5 karayolu ve E-80 TEM otoyolu üzerinde bulunması, havaalanı ve liman konusunda eksikliği ihmal edilebilir seviyeye indirmektedir. Yine de en yakın demiryolu Karabük’ün Eskipazar ilçesinde ve liman olarak da 157 km uzaklıktaki Filyos limanı ile bir bağlantı içine gireceğini görüyoruz. Böylece Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bizim için de Bolu, eşine ender rastlanır bir konumdadır.” dedi.

“Üniversitemizin Sanayiyle İş Birliği İçinde Çalışmasından Mutluluk Duyuyoruz.”

Bolu’da merkez OSB, Gerede OSB, Gerede Deri İhtisas OSB gibi aktif 3 OSB’nin tam doluluk oranında faaliyet göstermesinin önemine işaret eden Büyükdede, özetle şunları söyledi:

“Bolu’nun ekonomisine değer katacak önemli bir husus da, üniversitemizin sanayiyle olan iş birliği. Sayın Rektörüm de bu konuda, üniversite ile şehrin ve sanayinin ne kadar yakın ve bir arada olduğunu ifade ettiler. Her ilimizde, üniversite ile şehrin birbirleriyle çok yakın bağı olmadığını görüyoruz. Burada Sayın Rektörümün biraz önceki ifadesinden, üniversitemizle özellikle sanayinin yan yana çalışabildiğini ve iç içe olduğunu görmekten mutluluk duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Bizdeki notlara göre, kiralanabilir 48 ofisin tamamının tahsis edilmiş olduğunu görüyoruz. TEKNOPARK’ın tam doluluğa ulaşması ve faaliyet gösteren firmaların Ar-Ge çalışmalarını zirai üretim, gıda üretimi ve deri gibi ilin sanayi temelini oluşturan sektörlerde yoğunlaştırmış olması, üniversite-sanayi iş birliği bağlamında Bolu’yu bu illerden pozitif olarak ayrıştırdığını da söylememiz lazım. Sektörün dağılımı incelendiğinde, Bolu’da sanayi işletmelerinin yüzde 50’sinin deri ve ilgili ürünler imalatı, gıda ürünleri imalatı ve fabrikasyon metal ürünleri imalatında faaliyet gösterdikleri anlaşılmakta. Bugün bu konuda detaya inme fırsatımız olacak. ISO 500 sıralamasına girebilen 3 işletme Erpiliç, Beypiliç ve Bolca Hindi ayrıca Gezer Ayakkabı, Tayeks Tekstil ve Appriva Tekstil gibi hem sektörlerinin hem de Bolu’nun öncüleri olan firmalar faaliyet gösteriyor. Burada tabii Arçelik’in de çok büyük bir tesisi var. Kendi Ar-Ge merkezlerini kurmuş olan Arçelik ve Başoğlu Kablo gibi firmaların varlığı, Bolu’yu üretim ve ticarette Ar- Ge’nin önemini kavramış ve yatırımlarını yoğunlaştırmış olması sebebiyle de bölgede pozitif olarak ayrışmakta.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bolu, Nitelikli Personel İhtiyacını Mutlaka Gidermeli.”

Ülkemizin genelinde var olan nitelikli personel ihtiyacının Bolu’da daha elzem olduğunun altını çizen Büyükdede, özetle “Bu alana eğilmek gerekiyor. Kalifiye eleman ihtiyacının giderilmesi için bu yıl öğrenci alımına başlayan Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kurulması önemli bir adım ancak yeterli değil. Bunun yanında istihdam garantili meslek edindirme kursları açılmalı. OSB Meslek Lisesi, sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlara yönelecek şekilde yapılandırılmalı. Firmalarla imzalanan eğitim ve istihdam protokolleri geliştirilmelidir. Bu alanda Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü ve Bakanlığımız İl Müdürlüklerine büyük görevler düştüğü kanaatindeyiz.” dedi.

Bolu Milletvekili Aydın: “Türkiye, Diğer Ülkelere Bakıldığı Zaman İstikrarlı Şekilde Büyümeye ve Sanayicisi ve Çalışanıyla Birlikte Yol Yürümeye Devam Etmektedir.”

Bolu Milletvekili Arzu Aydın ise, özetle “Ak Parti, hizmet odaklı bir siyaset anlayışıyla 20 yıldır devlete ve millete hizmet etmektedir. Bir taraftan pandemi koşulları diğer taraftan savaş, elbette birtakım kırılmalara ve zorluklara sebebiyet vermiş olabilir. Ama bu, tüm dünyanın içinde bulunduğu bir süreç. Bir taraftan milli ve yerli yatırımlara yapılan destekler bir taraftan hem çalışanlara hem de sanayicilere yapılan desteklerle bugün Türkiye, diğer ülkelere bakıldığı zaman son derece istikrarla büyümesine ve milletinin yanında olma politikası ile de sanayiciyle, çalışanıyla beraber hemhâl olmaya, birlikte yol yürümeye devam etmektedir. Bu konuda herhangi bir sekteye uğramış hâl söz konusu değildir. Tabii Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız, Bolu’nun talepleriyle ilgili konuları da gündeme getirdi. Bizi en çok ilgilendiren Organize Sanayi Bölgemizdeki ıslah organize sanayiyle alakalı sıkıntılar.  Orada nitelikli iş gücü için bir Endüstri Meslek Lisesi de açıldı. Ben de sanayicilerden oradaki okulun devam etmesi, öğrencilerin istihdam edilmesi noktasında desteklerini bekliyorum. Yeniçağa Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili en son Başkanımızla beraber Özel İdare’de bir toplantı yaptık. Yine kamulaştırmalarla, oradaki dava süreci ve harçlarla alakalı durumları da biliyoruz. Özel İdaremizle de görüşüldü. Bütçede buna bir pay ayrılması noktasında bir çalışmamız oldu. Bolu’nun yatırım noktasında herhangi bir ille kıyas götürecek bir durumu yok. Kapımız, gönlümüz Bolu’ya her zaman açık.” ifadelerini kullandı.

Bolu Vali Yardımcısı Öztoprak: “İlimizde Yaklaşık 500 Sanayi İşletmesi Bulunup Bu İşletmelerde Yaklaşık 25 Bin Kişi İstihdam Edilmektedir.”

Bolu Vali Yardımcısı Abdullah Abid Öztoprak ise yaptığı konuşmada, güçlü ve büyüyen Türkiye yolunda devletimizin sanayicilerimize vermiş olduğu desteklerle, üretim sektörümüzün hızla büyüdüğünü kaydederek, “Bu büyümeye deri, gıda, metal, ağaç, tekstil gibi alanlarda gelişen sanayisiyle, ilimiz de önemli katkılar sunmaktadır. İlimiz sahip olduğu kültürel ve tarihi değerlerle, eşsiz doğal güzelliklerle, yaz ve kış turizminde önemli bir destinasyon olmakla birlikte, Ankara ve İstanbul’un ortasında kara, hava, deniz ve demiryolu gibi ulaşım ağlarına yakınlığı ile de yatırımcılar için çok avantajlı bir konumdadır. İlimiz, kanatlı hayvan sektöründe Türkiye ihtiyacının büyük bölümünü karşılamaktadır. 2021 yılında bazı firmalarımız, ülkemizin ilk 500 sanayi kuruluşu arasında yer almıştır. Öte yandan ilimizde metallerin işlenmesi ve preslenmesi sektöründe yan sanayi üretimi gelişmiştir. Dericilik ile özdeşleşmiş ilçemiz Gerede, Türkiye’nin en önemli deri üretim merkezlerinden biridir. 3’ü faaliyette, biri kamulaştırma aşamasında 4 OSB, 7 küçük sanayi sitesi, 1 teknoloji geliştirme bölgesi ve 3 Ar-Ge merkezine sahip ilimizde, yaklaşık 500 sanayi işletmesi bulunmakta olup bu işletmelerde yaklaşık 25 bin kişi istihdam edilmektedir.  İlimizde yer alan büyük ölçekli firmaların uluslararası standartlar çerçevesinde üretim yapması, ihracatın artırılmasını önemli ölçüde desteklemektedir. Mevcut OSB’lerimizde ve TEKNOKENT’te doluluk oranı yüzde 99’a ulaşmıştır. Diğer taraftan kamulaştırma çalışmaları devam eden Yeniçağa OSB, kurulum aşamasında bulunan Dörtdivan OSB ve Islah OSB talebimizle de ilimiz önemli kazanımlar elde edecektir.” diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Gülen, Bolu’daki Sanayi Faaliyetleri Hakkında Bir Sunum Gerçekleştirdi

Konuşmaların ardından Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ali Gülen, Bolu’daki sanayi faaliyetleri hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Gülen, özetle “Gayrısafi Yurtiçi Hasıla bakımından 20.64 milyar TL ile ekonomik büyüklük sıralamasında ilimiz 40’ıncı sırada yer almaktadır. Bakanlığımızca hazırlanan illerin ve bölgelerin sosyoekonomik gelişmişlik sıralamasında ilimiz 13’üncü sırada yer almaktadır. İlimizde toplam sanayi alanlarının yüzölçümüne oranı yüzde 0.19’dur. İlimizin en önemli sektörleri deri, gıda ve fabrikasyon metallerin işlenmesidir.  İlimiz sanayi işletmelerinin 2021 yılı toplam yurt dışı satış değeri yaklaşık 22 milyar 440 milyon TL’dir. Karma ve Tekstil Organize Sanayi Bölgesi, 1975 yılında 74 hektar alanda kurulmuş, 1987 yılında faaliyete geçmiştir. 1996 yılında 74 hektar alan ilave edilmiştir. Bolu OSB, 06.04.2021 tarihinde tüzel kişilik kazanmıştır.” diyerek, Gerede OSB ve Gerede Deri İhtisas OSB ile kurulması planlanan Yeniçağa OSB, Dörtdivan OSB ve Bolu Islah OSB projesi hakkında bilgi verdi.

Sanayici ve İş İnsanlarının Soruları Cevaplandı

Konuşmaların ardından toplantıda, Bolu ilindeki sanayi çalışmaları ve hedefler değerlendirildi. Vali Yardımcısı Abdullah Abid Öztoprak başkanlığında ve BTSO Başkanı Türker Ateş moderatörlüğünde Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ali Gülen, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Haşim Cihan Demirköprü, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Dairesi Başkanı İbrahim Karabulut ve KOSGEB İl Müdürü Abdurrahman Usta, sanayici ve iş insanlarından gelen soruları cevapladı.

 

AdminAdmin

YORUMLAR