Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 04:53   Güncelleme : 07-04-2022 04:53

Stokçuluk, fiyat spekülasyonları, serbest piyasa koşullarına aykırı hareketler

Stokçuluk, fiyat spekülasyonları, serbest piyasa koşullarına aykırı hareketler

Stokçuluk, fiyat spekülasyonları, serbest piyasa koşullarına aykırı hareketler

             Artvin’de temel ihtiyaç maddelerinde “stokçuluk” ve “fahiş fiyat” ile spekülatif hareketlere karşı denetimler yapılmaya devam etmektedir. 

Artvin Vali Yardımcısı Alay YAZICI beraberindeki İl Defterdarı Mustafa Yılmaz ŞİMŞEK, İl Ticaret Müdürü Bilal TAŞ,  kurumlardaki ilgili personel ve Artvin Belediyesine bağlı zabıta ekipleriyle kentteki zincir ve yerel marketleri denetlenmeye devam etmektedir.

  Denetimlerde özellikle son günlerde fiyat artışlarıyla gündeme gelen sıvı yağ reyonları ile depolarda incelemelerde bulunularak fahiş fiyat olup olmadığı ve stokçuluk yapılıp yapılmadığı kontrol edildi. Denetimler kapsamında temel ihtiyaç maddelerinde ürünün etiket ile kasa fiyatı arasında fark olup olmadığı, etiket ve künye bilgilerinin ilgili yönetmeliğe uygun olarak yazılıp yazılmadığı da incelendi. İl Merkezinde yapılan denetimlerde vatandaşların sıvı yağa ulaşmakta sıkıntı yaşamadığı, stokçuluk durumunun olmadığı tespit edildi. Denetim yapılan marketlerdeki firma temsilcileri tarafından, son günlerde basında çıkan kaynağı belirsiz haberler nedeniyle tüketiciler tarafından Ayçiçek yağına yoğun bir talep olduğu ve bu taleplerin karşılandığı, Ayçiçek yağı ve diğer sıvı yağ ürünlerinde arz sıkıntısının bulunmadığı ve tedarik sıkıntısı çekmediği beyan edilmiştir. Öte yandan etiket fiyatı ve kasa fiyatı arasında herhangi bir uyuşmazlık yaşanmadığı da kayıt altına alındı.

Denetim ekiplerince; yapılan denetim sonucunda marketlerde sıvı yağ ve diğer gıda ürünlerinde talepleri karşılamada sıkıntı olması nedeniyle vatandaşlarımızın asparagas haberlere riayet etmemeleri ve resmi makamların açıklamalarına göre hareket etmesi gerektiği vurgulandı.