Gündem
Giriş Tarihi : 01-11-2021 22:02   Güncelleme : 01-11-2021 22:02

YUSUFELİ BELEDİYESİ: 2020 YILI EN İYİ BAL YARIŞMASININ ÖDÜLLERİ DAĞITILDI

2020 YILI EN İYİ BAL YARIŞMASININ ÖDÜLLERİ DAĞITILDI

YUSUFELİ BELEDİYESİ: 2020 YILI EN İYİ BAL YARIŞMASININ ÖDÜLLERİ DAĞITILDI

Yusufeli Belediyesi ile Yusufeli Arı Yetiştiricileri ve Bal Üreticileri Birliği tarafından düzenlenen “En İyi Bal” yarışmasının ödülleri 30-31 Ekim’de Yusufeli Karakucak Güreşlerinde sahiplerine dağıtıldı.

2020 yılında pandemi kısıtlamalarından dolayı düzenlenemeyen etkinlikler nedeniyle bal üreticilerine ödülleri verilememişti. 2021 yılı Geleneksel Yusufeli Karakucak güreşlerinde bal üreticilerine 2020 yılının ödülleri dağıtıldı.

Yarışma için Yusufeli Arı Yetiştiricileri ve Bal Üreticileri Birliği’ne kayıtlı üreticilerden alınan 54 adet bal numunesi Ordu Arıcılık Enstitüsü Müdürlüğü laboratuarlarında Nem Tayini, Şeker Kompozisyonu Tayini, HMF Tayini, pH Analizi, Diastaz Aktivitesi Tayini, Prolin Tayini, Serbest Asitlik, Elektriksel İletkenlik Tayini başlıkları üzerine incelendi. Laboratuar sonuçları Yusufeli Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü ve Yusufeli Bal Üreticileri birliği tarafından oluşturulan heyet nezdinde incelenerek açıklandı.

Laboratuardan gelen numunelere göre sıralama şu şekilde oluştu;

Komite tarafından yarışmada sıralamaya giren ilk 14 katılımcı teşekkür plaketi ile ödüllendirildi. Bu isimler şu kişilerden oluştu.

Ödül töreni sonrasında konuşan Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin,” Yusufeli Bal Üreticileri Birliği ve Belediyemiz tarafından her sene düzenlenen Yusufeli En İyi Bal yarışmasının ödüllerini geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle sahiplerine teslim edememiştik. Karakucak Güreşleri festivalimiz içerisinde ödülleri geç de olsa sahiplerine ulaştırmak istedik. 2020 yılı için dereceye giren üreticilerimizi tebrik ediyorum. Numunelerin sonuçlarına bakıldığı zaman ilçemizde birbirine çok yakın değerler çıktığını görüyoruz. Yusufeli Balı yavaş yavaş hak ettiği değeri görmeye başladı. Yusufeli Balı’nı en üst noktaya çıkarıp üreticilerimizi daha geniş pazarlar ile buluşturmayı amaçlıyoruz.”dedi.

Yusufeli Balı’nın satış işlemleri, Yusufeli Belediyesi Bal Evi ve Birliğe kayıtlı üreticilerin bireysel satışları ile devam ediyor.