Gündem
Giriş Tarihi : 04-03-2021 07:51   Güncelleme : 04-03-2021 07:51

YUSUFELİ BELEDİYESİ: SAYIN BAYRAKTUTAN’IN “ATATÜRK” HASSASİYETİNE TEŞEKKÜR EDERİZ

CHP Artvin Milletvekili Uğur BAYRAKTUTAN’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde verdiği soru önergesinde bahse konu olan Yusufeli Şehit Cantürk KASAP parkındaki  “Yusufeli Atatürk Anıtı”na dair kamuoyunun bilgisine sunulan ve Sayın BAYRAKTUTAN’a gönderilen açıklamadır

YUSUFELİ BELEDİYESİ: SAYIN BAYRAKTUTAN’IN “ATATÜRK” HASSASİYETİNE TEŞEKKÜR EDERİZ

CHP Artvin Milletvekili Uğur BAYRAKTUTAN’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde verdiği soru önergesinde bahse konu olan Yusufeli Şehit Cantürk KASAP parkındaki  “Yusufeli Atatürk Anıtı”na dair kamuoyunun bilgisine sunulan ve Sayın BAYRAKTUTAN’a gönderilen açıklamadır.

      Söz konusu soru önergesinde “Artvin İli Yusufeli ilçesi Hükümet Konağı önünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli olduğu iddiasıyla altında ismi işlenmiş, sadece yüzünün görüntülendiği fotoğraflar üzerinden kim olduğuna dair onlarca tahmin yürütülen heykel bir an evvel kaldırılmalıdır, bu saygısızlığın sorumluları tespit edilerek gerekli işlemler başlatılmalıdır. ….” denmektedir.

     “Yusufeli Atatürk Anıtı” 2013 yılında Yusufeli Belediye Başkanlığı tarafından sanatçı Adil Çelik’e yaptırılmıştır. “Yusufeli Atatürk Anıtı” Samsun Tütün İskelesinde yer alan “ATATÜRK” ün balmumu heykelinin birebir aynısı olup aynı yapım tekniğiyle aynı kişi tarafından yapılmıştır.

       Askeri kıyafetleri ile büyük komutan ve devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile kurtuluş savaşında ki başarılarıyla milletimizin gönlünde sarsılmaz yeri olan bölge komutanı Musa Kazım KARABEKİR ve Çoruh müfreze komutanı Halit KARSIALAN’ın (Deli Halit Paşa) sembolik de olsa aynı eserle anılması amaçlanmıştır. Bu çalışmayla, ilçemize özgün bir anıt kazandırılmıştır. Aynı zamanda kurtuluş ve bağımsızlık fikri ile kurtuluşumuzda etkili olan tarihi şahsiyetler tanıtılmıştır.

      Dış mekanda bulunan heykellerde süreç içerisinde oluşan dezenformasyon (renk değişimi) 2018 yılında  Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar  Fakültesi tarafından giderilmiştir.

          “Yusufeli Atatürk Anıtı”nın yapımını gerçekleştiren değerli sanatçı Adil ÇELİK ile irtibata geçilmiş ve en yakın zamanda anıt ayni teknikle restore edilecektir.

      Toplumun milli manevi duyarlılığı, “ATATÜRK”, bizim için tartışılamaz bir değer olup Sayın Vekile tekrar teşekkür ederken söz konusu edilen resimleri de kamuoyunun bilgisine sunarız.

                                       

 Yusufeli Belediye Başkanlığı