Gündem
Giriş Tarihi : 15-03-2021 11:00   Güncelleme : 15-03-2021 11:00

YUSUFELİ BELEDİYESİ: SU ALTINDA KALACAK OLAN MEZARLARIN NAKİL EDİLMESİ

Yusufeli Barajı ve Hes Projesi kapsamında Yusufeli İlçe Merkezi, Arpacık, Bahçeli, Bostacı, Çeltikdüzü, Çevreli, Darıca, Dereiçi, Irmakyanı, İşhan, Kılıçkaya, Kınalıçam, Küplüce, Meşecik, Mutlugün, Pamukçular, Sebzeciler, Tekkale ve Yeniköy köylerinin yerleşim yerleri kısmen veya tamamen etkilenmektedir

YUSUFELİ BELEDİYESİ: SU ALTINDA KALACAK OLAN MEZARLARIN NAKİL EDİLMESİ

Yusufeli Barajı ve Hes Projesi kapsamında Yusufeli İlçe Merkezi, Arpacık, Bahçeli, Bostacı, Çeltikdüzü, Çevreli, Darıca, Dereiçi, Irmakyanı, İşhan, Kılıçkaya, Kınalıçam, Küplüce, Meşecik, Mutlugün, Pamukçular, Sebzeciler, Tekkale ve Yeniköy köylerinin yerleşim yerleri kısmen veya tamamen etkilenmektedir.

Bu nedenle Yusufeli merkez mezarlıkları da dâhil olmak üzere birçok köy mezarlığı da su altında kalmış olacak. Su altında kalacak olan mezarlıkların nakil işlemleri DSİ tarafından yapılacak.

Nakil işlemleri ile ilgili yapılacak olan çalışmalar ilgili yönetmelik kapsamında şu şekilde ifade edilmiştir,’’ Baraj göl alanı içinde kalacak mezarlıklar mezar sahiplerinin talepleri halinde ilgili idare tarafından yeni ihdas edilecek bir mezarlık alanına veya uygun bir mezarlığa nakledilir. Mezarlığın su altında kalacağı belirlenmiş muhtemel tarihten bir sene öncesi itibariyle bu mezarlığa yeni cenaze defni yapılamaz. Eğer yapılmışsa bu cenazeler mülki idare amirince görevlendirilecek sağlık görevlisinin uygun görüşü alındıktan sonra ilgili idare tarafından nakledilir.’’denilmektedir.

Söz konusu yönetmelik kapsamında Devlet Su İşleri, öncelikle kısmen baraj rezerv alanı içinde kalacak köylerin mezarlıklarını taşımak için köy muhtarlıklarıyla beraber tespit yapılmasını ve muhtarlıkların tespitte yardımcı olmalarını talep etti. Yusufeli Barajı’ndan tamamen etkilenen ilçe merkezi, mahalleler ve etkilenen köyler için ilerleyen süreçte aynı işlem gerçekleştirilecek.