Gündem
Giriş Tarihi : 16-03-2021 13:12   Güncelleme : 16-03-2021 13:12

YUSUFELİ BELEDİYESİ: ‘’YUSUFELİ AĞZI’’ KİTAPLAŞTI

Önder Koruk’un kaleme aldığı Doç

YUSUFELİ BELEDİYESİ: ‘’YUSUFELİ AĞZI’’ KİTAPLAŞTI

Önder Koruk’un kaleme aldığı Doç.Dr. Ümit Hunutlu’nun editörlüğünü yaptığı; ‘’Yusufeli Ağzı’’ isimli kitap Yusufeli Belediyesi yayınları arasında yerini aldı.

 Kültürel belediyecilik alanında çıkardığı eser ve yaptığı çalışmalar ile hem yayın hayatına hem de yöre kültürüne önemli hizmetlerde bulunan Yusufeli Belediyesi, kültür hazinesini zenginleştirmeye devam ediyor. Önder Koruk tarafından kaleme alınan eser; giriş, ses bilgisi, şekil bilgisi, sonuç, metinler ve sözlük olmak üzere altı bölümden oluşuyor. Yusufeli ilçesinin coğrafi konumundan, coğrafi özelliklerine, ağız tarihlerinden, Yusufeli ağzındaki kullanılan kelimelerin yapılarına kadar birçok başlık altında işlenen Yusufeli Ağzı kitabı bölgenin dil yapısına ışık tutmakla birlikte tarihsel süreçte Yusufeli Ağzı’nın yapısını geniş bir şekilde gözler önüne seriyor.

Belediyecilik hizmetlerini aksatmadan, yöremiz kültürüne katkıda bulunmaya devam ediyoruz diyen Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin; ‘’Yedinci yerine taşınmaya hazırlanan Yusufeli, zaman içerisinde oluşturmuş olduğu Yusufelilik kültürüyle birlikte geleceğe umutla hazırlanmakta. Kültürel bir geçiş noktasında yer alan ve birçok kültür öğesini aynı anda içinde barındıran Yusufeli’nin bu özelliğini kalıcı hale getirip gelecek kuşaklara aktarmakta bizlerin sorumluluğunda olduğunu düşünüyorum. Yusufelili Edebiyat Öğretmeni olan Önder Koruk kardeşimizin kaleminden çıkan eser, ilçemizin tüm köylerinde konuşulan ağızların incelendiği ilk bilimsel çalışma olarak dikkat çekiyor. Yusufeli kültürü için yaptığı çalışmadan dolayı ilçem ve şahsım adına hocamıza teşekkür ediyorum. ’’dedi.

‘’Yusufeli Ağzı’’ kitabının satışı, Yusufeli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Yusuf İzzettin Millet Kıraathanesi’nde Belediye Meclis kararıyla belirlenen ücret üzerinden yapılmaktadır.

YAZARIN ÖZ GEÇMİŞİ

1983 Yusufeli İlçesi Ormandibi köyünde doğdu. İlk ve Orta öğrenimini çeşitli okullarda tamamladıktan sonra Artvin Anadolu Lisesinde tamamladı. 2005 yılında Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 2019 yılında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Önder Koruk evli ve iki çocuk babasıdır.