Gündem
Giriş Tarihi : 07-04-2021 20:04   Güncelleme : 07-04-2021 20:04

YUSUFELİ BELEDİYESİ: YUSUFELİ’DE SICAK SU KAYNAĞI VAR MI?

Yusufeli yeni ilçe yerinde Jeofizik Etüt çalışmaları 22 Mart tarihi itibariyle başladı

YUSUFELİ BELEDİYESİ: YUSUFELİ’DE SICAK SU KAYNAĞI VAR MI?

Yusufeli yeni ilçe yerinde Jeofizik Etüt çalışmaları 22 Mart tarihi itibariyle başladı.

Yusufeli Belediyesi’nin girişimleriyle, yeni ilçe yerine taşınacak olan Yusufeli için alternatif ve gelir getirici çalışmalar devam ediyor. Yusufeli Belediyesi ile Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü arasında yapılan görüşmeler neticesinde, ARA 0800 2020 Jeo1 numaralı Jeotermal Kaynak arama ruhsatı alındı. Yeni yerleşim yeri içerisinde bulunan ruhsat alanı Bin hektardan oluşuyor. Ruhsat alanında çalışmaların yapılması için Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ile Yusufeli Belediyesi arasında sözleşme imzalandı. İmzalanan sözleşme sonrasında MTA tarafından oluşturulan uzman ekip yeni ilçe merkezi ve çevresinde Jeotermal Kaynak (sıcak su) bulgusunun olup olmadığını araştırmak için Jeofizik Etüt çalışmalarına başladı.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin yapmış olduğu değerlendirmede; “DSİ Erzurum 8. Bölge Müdürlüğü Sondaj Şube Müdürü, hemşerimiz Musa Yılmaz’ın yaptığı ön çalışmalar sonrasında bölgede jeofizik etüt yapılması kararı aldık. MTA ile görüşmelerimiz neticesinde Jeofizik Etüt çalışması için ruhsatımızı aldık. Aldığımız ruhsat ile ilgili alanda jeofizik etüt çalışmalarımız başlamış olup, çalışmalar sonrasında elde edeceğimiz veriler ışığında bölgede ilerleyen dönemlerde, böyle bir kaynak olup olmadığı ve daha ciddi bir çalışma yapılıp yapılayamayacağı sorularına cevap bulmuş olacağız.’’dedi.

Yürütülen Jeofizik Etüt çalışmaları sonrasında elde edilecek veriler incelenecek ve uzman ekipler bölgede herhangi bir sıcak su kaynağı için daha kapsamlı bir çalışma yapılıp yapılayamayacağına karar verecek.